Inspekcja Transportu Drogowego – co powinieneś wiedzieć?

ITD

ITD to państwowa służba, której kluczowym założeniem jest pilnowanie szoferów i samochodów ciężarowych. Do ich jurysdykcji zalicza się przede wszystkim monitorowanie czy pojazdy nie posiadają niedopuszczalnej wagi, która zazwyczaj jest przekraczana przez przeciążenie ciężarówek i czy stan techniczny pojazdów jest odpowiedni. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego powołany został do życia 6

Inspekcja Transportu Drogowego została wykreowana po to, żeby wykonywać parę szczególnie istotnych zadań, do jakich należy: reperacja bezpieczeństwa na drogach, wywieranie nacisku na zmotoryzowanych, żeby przestrzegali oni aneksów prawnych, przeciwdziałanie rozwojowi nieprzepisowej konkurencji, wyeliminowanie niezdrowych zjawisk w transporcie drogowym oraz przeciwdziałanie degradacji nawierzchni. To wszystko czyni, że polepsza się ponadto stan planety. Ponadto funkcjonariusze ITD specjalizują się także w tropieniu wykroczeń, które powszechne są w transporcie drogowym.

Zarządzaniem Inspekcją Transportu Drogowego zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Rewident ten odpowiada przed ministrem transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy także siatkę fotoradarów oraz rejestratory prędkości, które to umieszczone są na skrzyżowaniach i układy elektronicznego poboru opłat.

Do kluczowych zajęć, którymi zajmuje się ITD przynależą kontrole zamiejscowe, które sieją lęk wśród szoferów pojazdów ciężarowych. Do ITD nie zalicza się przecież jedynie kontrolowanie pojazdów w terenie, ale dodatkowo weryfikacja biura, które posiada spedytor. Do ważnych zadań ITD zalicza się ponadto trzymanie kontroli nad grupowym przewozem osób. To wszystko po to, żeby zagwarantować 100% pewność i ochronę najlepszej jakości transportu poprzez wykluczenie z transportu drogowego pojazdów niesprawnych bądź w pewnym stopniu uszkodzonych.

Inspektorzy są w ciągłej kooperacji z takimi organami bezpieczeństwa jak strażnicy graniczni, celnicy czy drogówka. Również pozostają w kontakcie z odmiennymi inspekcjami, takimi jak: weterynaryjna, kupiecka i PIP.

Od niedawna również ITD para się wydawaniem koncesji na przewóz transgraniczny.